Farma - naša láska

S východom slniečka až po jeho západ

Pozrite sa, kto vlastne sme, predstavíme Vám aj naše kravičky, dozviete sa, kedy sme s farmárčením začali, ako to u nás vyzerá a kam by sme to chceli dotiahnuť. 

Ak čakáte, že s farmárčením začal ešte dedo nášho deda, tak ste na omyle. Storočná v tomto biznise je akurát tak naša stodola, ktorá ustála svoje miesto na pozemku pri jeho kúpe. Dedo síce choval, ale choval ovečky. Pre kravičky sa rozhodol náš otec s mamou, keďže chceli pre svoje dietky kvalitné mlieko a tvaroh. Prvú kravičku Malinu si naši rodičia kúpili v roku 1996. Neskôr k nej pribudla ďalšia, aby im nebolo smutno. 

Celých 15 nasledujúcich rokov sa popri zamestnaní venovali farmárčeniu - starostlivosti o kravky, koseniu trávy, sušeniu a uskladneniu sena a slamy, dojeniu mlieka, výrobe tvarohu pre vlastnú spotrebu. Postupne o tieto dobroty prejavili záujem aj priatelia, známi a dedinčania, tak v roku 2011 začala naša maminka vyrábať aj korbáčiky, nite a pareničky.  

Pomáhali sme už odmala, vytvárali sme si k tomuto neľahkému chlebíku vzťah. Práca je to náročná, ale hreje pri srdci, pretože naša farma je naša láska. To by ste neverili, aké sú tie kravičky rozmaznané, ako sa ľúbia túliť a hladkať. Ľúbiť šteniatka vie každý, ale predstavte si, že sa k vám pritúli veľká kravkina hlava, okolo nej sto múch a ona sa chce mojkať. To sú proste tie čarovné chvíle. Alebo ako ich podvečer už zďaleka vidíte, že sa chcú vrátiť z paše domov ku teliatkam... Medzi farmárom a týmito krásnymi zvieracími bytosťami je silné puto. Keď naša mamka vidí, že im nie je nejako dobre, lieči ich bylinkami.

Líza náš najväčší maznáčik.
Líza náš najväčší maznáčik.

Pre tieto krásne momenty, vzťah k farmárčeniu, ale aj veľký dopyt po domácich výrobkoch sme sa rozhodli do farmy investovať. V roku 2016 sme vypracovali projekt, vďaka ktorému sme získali slušnú dotáciu na podporu tohto rodinného podniku. Rekonštruovali sme hospodárske budovy a stroje, nakúpili sme novú potrebnú techniku, obnovili sme výrobné priestory a hlavne - naše stádo sa rozrástlo! Z dvoch kravičiek ich bolo zrazu šesť.  

Naše najlepšie - cesnakové minipareničky
Naše najlepšie - cesnakové minipareničky

V roku 2017 sme spustili oficiálnu výrobu produktov z kravského mliečka, do sortimentu pribudlo mnoho špecialít, medzi nimi aj božské cesnakové minipareničky, vyrábané podľa tajnej receptúry našej mamky. Začali sme sa viac venovať takým tým čudným veciam, ako je marketing a obchod. Chodíme po rôznych podujatiach a jarmokoch, snažíme sa nájsť aj stabilných partnerov na pravidelný odber našich dobrôt. Je to taká zvláštna súhra fyzickej práce a námahy na farme s hľadaním možností, ako preraziť tam vonku v tej džungli pravidiel, úradníkov, ponuky, dopytu, obchodnej marže, konkurencie, politiky a iných nezmyslov.

Ale nevzdávame sa! Momentálne pracujeme na megalomanskej stavbe nového senníka s názvom Opera v Sydney, rozširujeme výrobné priestory formou prístavby k tej terajšej a ANO, dokúpili sme ďalšie kravičky. Momentálne ich máme presne 11 (slovom jedenásť!!!). Osem kravičiek a tri ťuťulimuťuli teliatka. Konkrétne: Pondula, Černica, Rysuľa, Malina, Kvetuľa, Brcka, Líza, Sandra, Hneduľa, Žofa a Jahoda.

Náš nový senník alias Opera v Sydney
Náš nový senník alias Opera v Sydney

Ak ste to dočítali až sem, tak Vám gratulujeme! Pretože tu Vám predstavíme aj našich dvoch pomocníkov, bez ktorých by sme boli farma nudná, nezaujímavá a neúplná. Biela krásavica Ela a šinter Rexo. Dedinskú atmosféru nádherne dopĺňa kocúr Pedro - maznák na entú. (Niekedy to vyzerá tak, že ten náš otec nemá nič na robote, len vymýšľať mená všetkým týmto štvornohým stvoreniam, čo u nás žijú).

A aké sú naše plány? Chceli by sme, aby raz vnúčence našich detí mohli smelo povedať: "Našu milovanú Farmu Krnišov založil ešte dedo nášho deda..."

Toto sme my:

Naša farmárska rodina
Naša farmárska rodina

Jozef Olšiak junior

pracant, predavač, vybavovač - syn

Telefónne číslo: 0917 163 107
Email: farma.krnisov@gmail.com  

Zuzana Olšiaková

gazdiná

Telefónne číslo: rovnako nezastihnuteľná

Email: tiež počítačom nerozumie, ale zato syrové torty urobí jedna radosť!

Jozef Olšiak starší

gazda

Telefónne číslo: aj keby tu bolo, tak sa mu nedovoláte, lebo je večne v maštali
Email: email nemá, je staršieho vydania, nevedel by, čo s ním robiť...

Ing. Ján Olšiak

zodpovedný vedúci - syn

Telefónne číslo: 0910 191 546
Email: farma.krnisov@gmail.com

A toto naše kravičky:

Na všetko dohliada: